Съдържание

    добри бактерии в аквариума

    Използване на добри бактерии в аквариума

    Използване на добри бактерии в аквариума. При всяко споменаване на бактерии, някои хора веднага се сещат за микроби. Докато някои патогенни микроби могат да бъдат доста опасни, има много видове бактерии, които могат да бъдат полезни. Всъщност, без тях животът на Земята, какъвто го познаваме, вероятно не би бил възможен. Същото се отнася и за живота в аквариума ви без рециркулиращите аквариумни системи.

    Като се има предвид сравнително малкия обем вода дори в най-големите аквариуми, биологичните отпадъчни продукти могат да се натрупат бързо. Някои от тези отпадъци са достатъчно токсични, за да убият аквариумните риби и затова трябва да бъдат контролирани. Това може да се постигне чрез редовен обмен на вода. Въпреки това отнема много време и може би малко скъпо да извършвате постоянни големи смени на водата в аквариума.

    Това е мястото, където някои видове бактерии помагат да се направи поддръжката на аквариума много по-управляема. Чрез собствените си метаболитни дейности тези добри бактерии или превръщат токсините в по-малко вредни вещества, или ги премахват, като ги абсорбират в собствените си тела. Ето някои важни задачи, които изпълняват полезните бактерии.

    Добри бактерии в аквариума

    • Аквариумните бактерии улесняват цикъла на азота.

    Аквариумни животни като рибите, отделят амоняк директно от хрилете си в аквариумната вода. По този начин нивата на амоняк бързо се повишават със смъртоносни резултати. Тези загуби, обикновено пълни сривове, са особено чести в незрели системи (т.е. синдром на нов аквариум). По този начин кръговратът на азота е може би най-важната роля, която полезните бактерии играят в екосистемата на аквариума.

    Това всъщност е процес от две части. Един вид (напр. Nitrosomonas) окислява наистина отровния амоняк до доста отровен нитрит, докато вторият вид (напр. Nitrobacter) окислява нитрита в аквариума до леко отровен нитрат.

    Сладководните и соленоводните акваристи използват термина „цикличен“, за да посочат кога местните популации от нитрифициращи бактерии са достатъчно големи, за да поддържат концентрациите на амоняк под откриваемите нива. Най-бързият и сигурен начин за започване на цикъл е да се инокулира аквариума с живи нитрифициращи бактерии за аквариуми. Тези продукти могат да се използват и след смяна на водата или при добавяне на нова риба.

    Това, че нитратите в аквариума не са много токсични, не означава, че не трябва да се тревожим за тях. Напротив, той не само може да стане вреден за животните при много високи концентрации (>50 ppm), но също така служи като тор за нежелани водорасли. Въпреки че нивата на нитрати най-често се поддържат под контрол чрез редовен обмен на вода, тук отново има добри аквариумни бактерии, които могат да ви спестят значителна работа.

    Те са известни като денитрифициращи бактерии. Като част от процеса на тяхното анаеробно дишане денитрификаторите превръщат нитрата в азотен газ. Те обикновено изискват източник на органичен въглерод за енергия, както и концентрации на кислород под 10 процента.

    Полезните бактерии поддържат аквариума чист.

    Различни частици и разтворени органични вещества могат да замърсят аквариума, като добавят неприятни жълтеникави оттенъци към водата и образуват купчини отломки или детрит на дъното на аквариума.

    Тук също смяната на водата може да намали количеството на отпадъците. Активният въглен често се използва за отстраняване на тежки разтворени органични натоварвания. Въпреки това, бактериите в аквариумите, могат много да улеснят тази задача на аквариста.

    Тази работа обикновено се възлага на задължително аеробни, хетеротрофни бактерии. За разлика от автотрофите, които могат да произвеждат собствена храна, хетеротрофите трябва да ядат някакъв органичен въглерод. Заедно с органичните вещества, тези микроби могат също да асимилират излишните нитрати и/или фосфати. Някои акваристи може дори умишлено да добавят органичен въглерод, използвайки различни течни или гранулирани бактериални храни, за да ускорят отстраняването на нитрати/фосфати.

    Лилавите несерни бактерии за аквариуми, могат да се използват за същата цел тук, въпреки че те ще живеят в анаеробни зони, като например в пясъчното дъно. В допълнение към избистрянето на водата и консумирането на детрит, несерните бактерии може да биоасимилират нитрати. Нещо повече, те действат като мощни пробиотици.

    Създаване на микробна утопия.

    Освен използването на инокуланти, акваристът може да поддържа високи популации от добри бактерии, като им осигури идеално жизнено пространство. Това е лесно с използването на биомедия с голяма площ. Тези материали са дълготрайни, нетоксични и изключително порести. Най-доброто идва в блокова форма, която може лесно да бъде прибрана в аквариума или във филтърен компонент.

    Тези среди не само осигуряват огромно количество обитаемо пространство, но също така позволяват синергична връзка между различни видове микроби. Например, нитрифициращи бактерии могат да колонизират външните, аеробни части. Нитратът, който те произвеждат, се насочва към по-дълбоките, анаеробни пори на средата, където денитрификаторите могат лесно да го грабнат и метаболизират.

    • Необходимост от добри бактерии.

    Не всички бактерии са лоши – някои бактерии са необходими за здравословна среда в аквариума.

    Винаги можете да сте сигурни, че добрите момчета присъстват, като ги поставите там с помощта на качествен жив инокулант. Още по-добре е да им дадете страхотно място за живеене. Тази малка инвестиция на усилия ще насърчи голяма, здрава и разнообразна общност от полезни микроби.

    Станете вещи с тази тематика. Не можете да предозирате добри бактерии, нито пък тези добри видове някога стават вредни. Колкото повече от тях можете да култивирате, толкова по-малко време ще трябва да отделите за почистване и смяна на водата в аквариума.