Тенденции в съвременната акваристика
Благодарение на факта, че акваристиката се развива, акваристите сега имат много различни видове и стилове, от които да избират за големи и малки аквариуми. Aquamania.bg ви представя 6 начина да направите уникални аквариумни композиции:
- Растителни аквариуми – революция в акваристиката.
Този стил предизвика истинска революция в акваристиката. Защо ли? Досега, когато ставаше дума за аквариуми, рибите винаги бяха от първостепенно значение. Но в терариумите за растения те са се превърнали просто в елемент, който допълва красотата им. Композицията е свързана със създаването на красиви подводни градини с помощта на различни видове растения.
- Естествени аквариуми – красотата на природата.
Съвсем различно, но също толкова красиво и взискателно направление в акваристиката са естествените аквариуми. Отправната точка е реалистично пресъздаване на пейзажи, които се случват в природата. Как да стане това? Първото нещо е да изберете правилната декорация. За целта се използват камъни, корени и парчета дърво. Те са комбинирани в малки акваскейпи.
- Биотопни аквариуми – грижа за видовете.
Тенденцията на биотопните аквариуми е особено популярна сред хората, които обичат определени видове риби. Основното предположение е да се пресъздадат възможно най-вярно условията на конкретен воден обект. Това изисква широко познаване на отделните параметри, които се срещат в определен биотоп.
- Морски аквариуми – подводни рифове.
Имитирането на морския свят продължава да бъде популярен акваристичен стил. Възможността да се любувате на приказно цветен риф у дома прави точно този стил, изборът на много акваристи. Безспорно предимство на дизайна на морския аквариум е възможността за отглеждане на много видове морски риби, които често се отличават със своите силни, ярки цветове, за разлика от техните сладководни сестри.
- Нано акваристика – свят в миниатюри.
Създаването на подводни композиции в малки аквариуми е една от тенденциите, които бързо набраха популярност. Той отговаря на нуждите на акварист, който търси икономичен и въпреки малкия си размер, атрактивен начин за създаване на аквариум. Някои от най-често срещаните обитатели на такива аквариуми включват малки риби и сладководни скариди в различни цветове.
- Уаби-куса – оригинална украса за къщата.
Този стил не се използва само за аквариуми, но със сигурност е оригинална форма, която те да приемат. Изработването на интересни растителни композиции в стъклени съдове все още има своите почитатели. Всичко, от което се нуждаете за Уаби-куса, е да изберете правилния субстрат, растения и добавки. Тъй като е относително лесен за поддръжка, той се превърна в модерен начин за декориране на интериори.
- Как да започнете с първия си аквариум?
Когато правите първите си стъпки в областта на акваристиката, срещате много предизвикателства и въпроси по пътя си. За да помогнем на всички, които тепърва купуват първия си аквариум, направихме списък с неща, на които трябва да обърнете внимание.
- Размерът на аквариума – Много начинаещи акваристи попадат в капана и купуват по-малък аквариум, мислейки, че ще бъде по-лесно да се грижат за него. Напротив, много по-трудно е да се поддържа биологична стабилност и естествен баланс в малък аквариум.
- Местоположението на аквариума – Един аквариум не може да стои нито на произволно място, нито на произволна повърхност. Първо, начинаещият акварист трябва да се погрижи за основата, която обикновено е шкаф. В този случай обърнете внимание на повърхността му, която ще влезе в контакт с водата по време на грижите, което може да доведе до повреда от водата. Освен това трябва да е достатъчно здрава, защото литър прясна вода тежи около килограм. Следователно специален шкаф за аквариум, който е водоустойчив, е добро решение. На второ място, местоположението. Не забравяйте, че аквариумът се нуждае от подходящо осветление, което не означава, че трябва да бъде поставен до прозореца. Напротив, такова място може да доведе до заразяване с водорасли. Така че най-доброто решение е да поставите шкаф за аквариум дълбоко в стаята.
- Техническо оборудване за аквариум – Аквариумът е дом за рибите, така че е важно да се гарантира, че условията са благоприятни за техния живот и здраве. Следователно е необходимо да се осигурят подходящи технически параметри, или това означава:
- Осветление за аквариум – по-голямата част от аквариумните риби идват от тропическата зона, където денят и нощта продължават по 12 часа. Следователно, подобни условия трябва да се осигурят в аквариума за вода у дома;
- Отопление за аквариум – температурата на водата в аквариума трябва да е съобразена с нуждите на вида риба, така че може да се наложи да се подгрява. За целта се използват аквариумни нагреватели;
- Филтър за аквариум – за поддържане на водата чиста и премахване на вещества, които могат да бъдат опасни за обитателите на аквариума;
- Аератор за аквариум – за обогатяване на водата с необходимия за живота на рибите кислород. Повечето съвременни филтри го имат.
- Аквариумни декорации – След като сме снабдили аквариумните обитатели с подходящо техническо оборудване, е време да се погрижим и за декорациите. Те ще имат не само естетическа функция, но и ще осигурят на рибите оптимални условия за живот. Класическите декорации са:
- Фон – използва се, когато аквариумът е поставен до стена;
- Субстрат – служи като почва за растенията и е част от естествената среда за рибите. Ако планирате да имате много растения в аквариума, изберете специален минерален субстрат;
- Аксесоари като камъни или дърво – в този случай се уверете, че нямат остри ръбове, които могат да наранят рибата;
- Растения – те са не само много важен декоративен елемент, но са и част от естествената среда на рибите. Освен това подобряват качеството на водата и оксигенацията и я пречистват от токсини.
- Жителите на аквариума ви – Сега е време за най-важната част, а именно зареждането на аквариума с рибки. Когато започвате своето приключение с отглеждане на риба, най-добре е да се въздържате от закупуване на агресивни видове и такива, изискващи специфични условия. Когато купувате рибки, обърнете внимание на размера, който достига видът им. Тази информация е от съществено значение, за да им осигурите необходимото пространство. Друго важно нещо е броят на рибите. Да не забравяме, че говорим за стадни животни, така че за благосъстоянието на рибите е необходимо да им осигурите поне 5-7 компаньона от същия вид. Зарибяването на аквариума с различни видове е грешка. Липсата на другари може да бъде стресираща за тях.
Начинаещите акваристи могат да използват готови комплекти за аквариум. Това е чудесно и икономично решение, тъй като закупуването на всички необходими продукти сами е по-голям финансов разход.